Naad  (Nāda) – oznacza: dźwięk, brzmienie.

Wymowa i transliteracja: Naad  lub Nāda – jest stosowana wymiennie, zależnie od regionu Indii

– Naad w Indach Płn, a Nāda w Indiach Płd.

Nāda yoga (नादयोग) to joga dźwięku

– jest starożytnym indyjskim systemem metafizycznym, traktowanym zarówno jako system filozoficzny, system uzdrawiania i jako forma jogi.

Podczas gdy medytacja może wyciszyć umysł, to muzyka jest tym co napędza nas  ku wyżynom doskonałości ludzkiego doświadczenia. ~ Inayat Khan, muzyk suficki XIXw.

Cały kosmos, wszystko, co istnieje we wszechświecie, wraz ludźmi składa się z wibracji dźwiękowych, zwanych Naad. Oznacza to, że to raczej energia dźwięku w ruchu, a nie materia i cząstki, stanowią budulec wszechświata.

Również wszystkie doświadczenia mają swój dźwięk – niezależnie od tego, czy wyrażają się głośno czy nie – a opanowanie tego dźwięku wewnątrz nas pozwala nam kształtować nasze doświadczenie.

Naad Joga jest pełnym respektu sposobem podejścia i odpowiedzi na dźwięk. W tym kontekście, dźwięk i muzyka mają większe znaczenie i wymiar duchowy niż to, co poznajemy tylko przez zwykłe właściwości sensoryczne. Dźwięk i muzyka są tu postrzegane w roli potencjalnego pośrednika umożliwiającego osiągnięcie głębszej jedności zarówno makro jak i mikro-kosmosu.

Zastosowanie w Naad Jodze drgań dźwiękowych i rezonansów jest wykorzystane by osiągnąć łagodzący efekt paliatywny w różnych trudnych okolicznościach psychologicznych i duchowych. Służy też do podniesienia poziomu świadomości przy pomocy ośrodków energetycznych zwanych czakrami.

„Jeśli usłyszymy wyrażenia własnego umysłu i duszy, to co nimi powoduje, możemy wejść głębiej w ten proces kiedy on się dzieje i kierować nim. Kiedy komunikujemy się z naszym wewnętrznym doświadczaniem w jego języku – czyli brzmieniem emocji, z wibracją, tonem i rytmem – staje się ono podatne na nasze wpływy. Wpływając na nasze wewnętrzne doświadczenie, określamy sposób, w jaki wyrażamy się w świecie zewnętrznym.

Naad Joga jest nieustannym procesem wchodzenia do wewnątrz i na zewnątrz poprzez słuchanie i wyrażanie: jest to dźwięk, który dostarcza mapę, punkty odniesienia, dzięki którym poznajemy doświadczenie własne i innych.

Jeśli podążamy ścieżką dźwięków do wewnątrz wystarczająco daleko, możemy śledzić ich ekspresję z powrotem do źródła ich pochodzenia – pierwotnej energii wibracji, zdolnej zamienić się w cokolwiek: wibracji, która w rzeczywistości jest źródłem wszystkiego – Stwórca i Stworzenie. Naad Joga odkrywa rzeczywistość w świadomości i budzi ten potencjał.

Gdy dusza usłyszy i pozna jedność siebie, wszechświata i Stwórcy, odkrywa swoją prawdziwą naturę i z nią współgra. Pamięć duszy o tej pełnej prawdzie delikatnie przypomina umysłowi, aby był szczęśliwy, co z kolei uwalnia zdolność organizmu do bycia zdrowym.
To dostosowanie do jedności wszystkich rzeczy pozwala osobie się rozwijać, ponieważ nie ma już stresu. Po prostu jest prawda o tym, co jest, a osoba, która zdała sobie sprawę z tego, może po prostu w pełni być. Potrzeba tylko słuchania dźwięku życia w całej subtelnej odmianie i umożliwienia sobie ekspresji działania, tam gdzie jest to konieczne, aby przywrócić równowagę dla dobrego samopoczucia i sukcesu.
Nasza zdolność komunikowania się zarówno ze sobą nawzajem, jak i z naszą wewnętrzną emocjonalną rzeczywistością, ma silny wpływ na nasze losy i dobre samopoczucie, a przez to, na możliwość dotarcia do naszego połączenia duszy z Nieśmiertelnym Nieznanym. Naad Joga prowadzi do istoty komunikacji. Daje poza-intelektualne zrozumienie i posłuszeństwo wobec wyższego ja, wytwarzając obfitość piękna w twoim doświadczeniu życia i uzdrawiając rany nieporozumień. ”                                                                      opracowano na podstawie – prof Surinder Singh

===================================================================

„Nada Joga jest dyscypliną muzykoterapii z Indii i Tybetu, która wykorzystuje dźwięk, muzykę i fizyczną świadomość, aby doprowadzić do harmonii i równowagi między ciałem, umysłem i duchem, rozwiązać lub złagodzić wiele psychologicznych, fizycznych i fizjologicznych problemów w sposób naturalny.

Możemy znaleźć teoretyczne podstawy Nada Jogi w bardzo starożytnych traktatach (Gandharva Veda, Upaniszady, Naradiya Shiksha, Sangita Ratnakara), w których sformułowano ogólną teorię dźwięku na podstawach matematycznych, fizycznych i metafizycznych. W ostatnim czasie słynny muzyk i muzykoterapeuta Vemu Mukunda z Bangalore, opracował bardzo ciekawy system oparty na  czymś co nazwał – „nastrojeniem”. Jest on znany pod nazwą Nada Brahma Yoga.

Fundamentem Nada Brahma Jogi jest więc częstotliwość podstawowa (różna dla każdej osoby), względem której zaprojektowano wszystkie techniki, w tym użycie głosu i podstawowego śpiewu: pierwszym efektem jej zastosowania jest umysł spokojny, wolny od emocji i intelektualnych zahamowań (nieuwarunkowany umysł).

Następnie użycie odpowiednich mantr (wibracje sonorowe, które działając poprawiają funkcjonalne ruchy prany wraz z redystrybucją energii) oraz specyficznych skal muzycznych pochodzących z Melakarta South Indian pat tern (południowo-indyjskiego systemu) opartych i wykonywanych na osobistej tonacji tonicznej, pozwalają dotknąć konkretnych punktów fizycznych (w systemie kanałów nadi) i sfery emocjonalnej (shrutis), usuwać z podświadomości negatywne bloki energetyczne, oraz przekształcać je w pozytywne – dla celów autoterapeutycznych i dla poprawy kreatywności.

Nada Yoga pozwala na znalezienie i użycie naturalnego rytmu (również indywidualnego dla każdej osoby), dzięki któremu każda aktywność może mieć określony rytm odpoczynku, bardzo przydatny w wytrzymałości fizycznej i inteligencji psychicznej. Poszczególne techniki fonetyczne rytmu indukują silną aktywację neuro-zmysłową, która pobudza synapsy mózgowe, zwiększając uwagę, koncentrację, pamięć i inteligencję.

Dokładnie mówiąc, techniki muzykoterapeutyczne są wzbogacone przez szereg ćwiczeń, które umożliwiają stopniowe rozwijanie umysłowej siły dla aktywacji i dystrybucji energii jonowej, pomocnej przy wyrównywaniu i wzmacnianiu pola elektromagnetycznego ciała człowieka: sprzyja to krążeniu krwi, działa na kości i struktury mięśni, spowalnia proces starzenia się komórek i zapewnia ważną ochronę fizyczną i psychiczną. Wreszcie treningi z ćwiczeniami medytacyjnymi, dzięki praktyce śpiewania alikwotami – „naddźwiękami”, pozwalają uzyskać szczególny stan spoczynku umysłu (niroda), który można osiągnąć tylko w specjalnej fazie snu (fale mózgowe delta).”

opracowano na podstawie – Dr.Riccardo Misto